X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

WEP:Wired Equivalent Privacy (معادل امنیت سیمی)

1390/01/12 ساعت 20:55

ساختار ارتباطی شبکه های بی سیم ، بستری مناسب برای هک و دسترسی های بدون مجوز ایجاد نموده است . بنابرین IEEE 802.11 ، راه حلهایی ارائه نمود تا امنیت ارتباطات بی سیم را افزایش دهد . این راهکار امنیتی ، ارائه پروکل WEP یا Wired Equivalency Privacy بود . در ابتدا تصور بر این بود که این پروتکل ، مشکلات امنیتی شبکه های بی سیم را به طور کامل حل می نماید ، اما با گسترش شبکه های بی سیم و تمرکز محققین بر روی این تکنولوژی ، آسیب پذیری این پروتکل نیز کشف گردید.


WEP از الگوریتم RC4 برای رمز کردن بسته های ارسالی از Access Point یا کارت شبکه بی سیم ، استفاده می نماید. الگوریتم RC4 در SSL هم به کار می رود . بنابرین WEP با رمزنگاری ارتباط مستقیم دارد.

کار را با Data شروع می کنیم . Data مورد نظر ما یک پیغام می باشد که از طریق یک برنامه IM مثل Yahoo! Messenger ، قصد ارسال آن را بوسیله شبکه بی سیم داریم . پیغام ما طولانی می باشد ، پس ابتدا به قطعات کوچکتر تقسیم می شود تا مدیریت آن راحت تر باشد . هر قطعه ( chunk) توسط الگوریتم CRC-32 پردازش شده تا یک مقدار به نام CS یا ‍Checksum بدست بیاید . این مقدار برای محاسبه صحت پیغام به کار برده می شود و هر CS به انتهای Data مورد نظر اضافه می شود .

بعد از کامل شدن این مرحله ، نوبت به اعمال RC4 به کل Data و CS می باشد . در این مرحله ، RC4 برای اجرا احتیاج به یک کلید دارد . قطعاً این کلید باید ، هم در پروسه رمزنگاری و هم در پروسه رمزگشایی مورد استفاده قرار بگیرد . حالا سوال اینجاست که این کلید چگونه باید ساخته شود و چگونه باید محرمیت آن در طول برقراری ارتباط حفظ شود ؟
برای ساخت کلید مورد نظر ، از دو فاکتور استفاده می شود . فاکتور اول یک کلمه عبور است که بین گیرنده و فرستنده ، مشترک می باشد . یعنی دو طرف ارتباط باید این کلمه عبور را بدانند . بنابرین احتیاج به ارسال کلمه عبور به همراه packet‌ نمی باشد. فاکتور دوم یک متغیر24 بیتی می باشد که به نام IV یا Initiation vector ‌ معروف می باشد . مقدار IV اتفاقی می باشد و در هر ارسال تغییر می کند . بنابرین در هر Block یک کلید جدید ساخته می شود .مقدار IV در هر Packet‌ برای انجام عمل رمزگشایی ارسال می گردد .
بعد از آماده شدن دو فاکتور مورد نظر برای ساختن کلید ، اولین مرحله از اجرای الگوریتم RC4 فراخوانی می شود . در این بخش با استفاده از دو فاکتور ذکر شده ، طی پروسه ای به نام KSA یا Key Scheduling Algoritm یک Seed ساخته می شود.

سپس خروجی KSA ، وارد پروسه ی دیگری بنام PRGA یا Pseudo Random Generation Algoritm می گردد . ( در بعضی از منابع ، این پروسه تحت عنوان PRNG یا Pseudo Random Number Generator هم نامیده شده است ) هدف از اجرای این پروسه ایجاد یک Key Stream به اندازه ی طول Data + CS هست . بعد از ایجاد Key Stream ، کلید فوق و Data+CS که به صورت plaintext می باشد ، با هم XOR‌ می شوند و محصول نهایی پیغام رمزشده می باشد . سپس قبل از ارسال ، مقدار IV به صورت plaintext به پیغام رمز شده اضافه شده و هدر های لازم تشکیل شده و packet ارسال می گردد .

در سمت گیرنده نیز ، هنگام دریافت packet ، ابتدا IV از آن استخراج شده و به همراه کلمه عبور ، از پروسه KSA و PRGA عبور کرده و Key Stream ساخته شده و توسط آن ، پیغام رمز گشایی شده ، سپس CRC-32 بر روی آن اجرا شده و در صورت برابر بودن CS ها ، پیغام صحیح تشخیص داده شده و به برنامه کاربردی واگذار می شود .

تنظیم WEP بر روی شبکه بی سیم کار چندان سختی نیست. ابتدا بر روی Access Point مقدار طول کلید را انتخاب نمایید (مثلاً 64 بیت ) و سپس کلمه عبور مورد نظرکه تحت نام passphrase مشخص می باشد را انتخاب نموده و دکمه done را کلیک نمایید .


این تنظیمات باید بر روی کارت شبکه بی سیم هم به همین شکل تنظیم شود .
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد