X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

MAC Address چیست؟

1387/01/16 ساعت 13:23

 هر کامپیوتر موجود در شبکه به منظور ایجاد ارتباط با سایر کامپیوتر ها ، می بایست شناسایی و دارای یک آدرس منحصر بفرد باشد. قطعاً تاکنون به آدرس های IP و یا MAC ( اقتباس شده از کلمات Media Access Contorol ) برخورد داشته اید و شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که اولا ضرورت وجود دو نوع آدرس چیست و ثانیا جایگاه استفاده از آنان چیست؟

MAC Address یک آدرس فیزیکی است در حالی که آدرس های IP به منزله آدرس های منطقی می باشند. آدرس های منطقی شما را ملزم می نماید که به منظور پیکربندی کامپیوتر و کارت شبکه ، درایو ها و یا پروتکل ها ی خاصی را در حافظه مستقر نمایید مثلاً استفاده از آدرس های (IP). این وضعیت در رابطه با MAC Address صدق نخواهد کرد و اینگونه آدرس ها نیازمند درایو های خاصی نخواهند بود ، چرا که آدرس های فوق درون تراشه کارت شبکه قرار می گیرند.

ساختار MAC Address

یک MAC Address بر روی هر کارت شبکه همواره دارای طولی مشابه و یکسان می باشند. (6 بایت ویا 48 بیت) در صورت بررسی MAC Address یک کامپیوتر که بر روی آن کارت شبکه نصب شده است ، آن را با فرمت مبنای شانزده (Hex) مشاهده خواهید کرد. زمانی که یک تولید کننده نظیر اینتل ، کارت های شبکه خود را تولید می نماید ، آنان هر آدرس دلخواهی را نمی توانند برایMAC Address در نظر بگیرند. در صورتی که همه تولیدکنندگان کارت های شبکه بخواهند بدون وجود یک ضابطه خاص ، اقدام به تعریف آدرس های فوق نمایند ، قطعا امکان تعارض بین آدرس های فوق بوجود خواهد آمد. (عدم تشخیص تولید کننده کارت وجود دو کارت شبکه از دو تولیدکننده متفاوت با آدرس های یکسان) حتماً این سوال برای شما مطرح می گردد که MAC Address توسط چه افراد و یا سازمان هائی و به چه صورت به کارت های شبکه نسبت داده می شود؟

دلیل استفاده از MAC Address

هر کامپیوتر موجود در شبکه ، می بایست با استفاده از روش هایی خاص شناسایی گردد. برای شناسایی یک کامپیوتر موجود در شبکه ، صرف داشتن یک آدرس IP به تنهایی کفایت نخواهد کرد. حتماً علاقه مندید که علت این موضوع را بدانید. بدین منظور ، لازم است نگاهی به مدل معروف (OSI (Open Systems Interconnect و لایه های آن داشته باشیم :

شبکه فیزیکی

همانگونه که مشاهده می نمایید ، MAC Address در لایه Data Link ( لایه دوم مدل OSI) قرار دارد  و این لایه مسئول بررسی این موضوع خواهد بود که داده متعلق به کدامیک از کامپیوترهای موجود در شبکه است. زمانی که یک بسته اطلاعاتی (Packet) به لایه Data Link می رسد (از طریق لایه اول) ، وی آن را در اختیار لایه بالایی خود (لایه سوم) قرار خواهد داد. بنابراین ما نیازمند استفاده از روش خاصی به منظور شناسایی یک کامپیوتر قبل از لایه سوم هستیم.  MAC Address در پاسخ به نیاز فوق در نظر گرفته شده و با استقرار در لایه دوم ، وظیفه شناسایی کامپیوتر قبل از لایه سوم را بر عهده دارد. همه ماشین های موجود روی یک شبکه ، اقدام به بررسی بسته های اطلاعاتی نموده تا مشخص گردد که آیا MAC Address موجود در بخش ((آدرس مقصد)) بسته اطلاعاتی ارسالی با آدرس آنان مطابقت می نماید؟ لایه فیزیکی (لایه اول) قادر به شناخت سیگنال های الکتریکی موجود روی شبکه بوده وفریم هایی را تولید می نماید که در اختیار لایه Data Link ، گذاشته می شود. در صورت مطابقت MAC Address موجود در بخش (( آدرس مقصد)) بسته اطلاعاتی ارسالی با MAC Address یکی از کامپیوترهای موجود در شبکه ، کامپیوتر مورد نظر آن را دریافت و با ارسال آن به لایه سوم ، آدرس شبکه ای بسته اطلاعاتی (IP) بررسی تا این اطمینان حاصل گردد که آدرس فوق با آدرس شبکه ای که کامپیوتر مورد نظر با آن پیکربندی شده است به درستی مطابقت می نماید. به منظور برخورد با مشکلات فوق ،گروه IEEE هر MAC Address را به دو بخش مساوی تقسیم که از اولین بخش آن به منظور شناسائی تولیدکننده کارت و دومین بخش به تولیدکنندگان اختصاص داده شده تا آنان یک شماره سریال را در آن درج نمایند کد تولیدکنندگان بر اساس RFC -1700 به آنان نسبت داده می شود. در صورت مشاهده RFC فوق حتما متوجه خواهید شد که برخی از تولیدکنندگان دارای بیش از یک می باشند. علت این امر به حجم گسترده محصولات تولیدی آنان برمی گردد. با این که MAC Address در حافظه کارت شبکه ثبت می گردد، برخی از تولیدکنندگان به شما این اجازه را خواهند داد که با دریافت و استفاده از یک برنامه خاص ، بتوانید بخش دوم MAC Address کارت شبکه خود را تغییر دهید (شماره سریال کارت شبکه) علت این موضوع به استفاده مجدد از سریال های استفاده شده در سایر محصولات تولید شده توسط آنان برمی گردد (تجاوز از محدود مورد نظر) در حال حاضر احتمال این که شما دو کارت شبکه را خریداری نمایید که دارای MAC Address یکسانی باشند ، بسیار ضعیف و شاید هم غیر ممکن باشد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد